Toplam Ziyaretçi Sayısı : 460.283    Bugünkü Ziyaretçi Sayısı : 356    Son Güncelleme Tarihi: 03.03.2020
Tel : 0216 345 35 25

ÜYELERİMİZİN DİKKATİNEDerneğimizin 2020 şubeler dışı genel kuruluna katılma hakkı bulunan üyelerimizin isimleri liste halinde sunulmaktadır.


Şubeler dışı genel kurula katılma hakkı bulunup ismini listede göremeyen üyelerimizin 16.07.2020 tarihine kadar dernek genel merkezine başvurmaları gerektiği, ilanen duyurulur.


“Şubeler-dışı Genel Kurula katılım hakkı bulunanlar.”


ERİŞİLE BİLİRLİK UYGULAMALARININ HAYATA GEÇİRİLEBİLMESİ İÇİN KAÇ ENGELLİYİ DAHA KURBAN VERECEĞİZ!Yaklaşık 4000 görme engelli üyeye hizmet veren,kamu yararı statüsüne sahip birdernek olarak;hayatın her alanındaki erişile bilirlik uygulamalarının,kanunla yürürlüğe giren ,bir çok ülkenin ve ülkemizin imzalamış olduğu uluslar arası sözleşmelerle de zorunluluk olmasına rağmen;idarecilerimizinaymaz davranarak bir türlü çalışmaları hayata geçirmek istememelerini anlayamıyoruz, anlamak istemiyoruz.

Hayatın her alanın da engellilerin karşılaştıkları erişememe sorunlarını hem üye arkadaşlarımızdanduymakta, zaman zaman da birebir yaşamaktayız. Bu konulara ilişkin sürekli olarak, idarecilerle çeşitli görüşmeler düzenliyor, konuya dikkat çekmeye çalışıyor, çözüm önerilerimizi sunuyoruz. Özellikle son zamanlar da toplu taşıma araçların da yaşanan sorunlar fazlasıyla dikkat çekmektedir. Metro binalarında, metrobüs duraklarında, otobüs durakların da ve toplu taşıma araçlarının içinde yaşanan kaza ve sorunlar üyelerimiz tarafından derneğimize aktarılmaktadır. Biz de hak temelli mücadele eden sivil toplum kuruluşu olarak konuyu ilgili makamlara iletmekteyiz..

Yaklaşık 2 ay kadar önce Pendik-Kadıköy hattında hizmet veren metro ulaşımında, Pendik istasyonunda görme engelli bir üyemiz rayların üzerine düşmüş, yolcular ve görevlilerin yardımıyla kurtarılmıştır. Yine aynı hat üzerinde Kartal istasyonunda 1 yıl kadar önce görme engelli bir başka üyemiz, aynı şekilde rayların üzerine düşmüş ve yolcuların yardımıyla son anda kurtarılmıştır. Bunlar bize ulaşan bilgiler olup daha bunun gibi bir çok kaza, şükürler olsun ki can kaybı olmadığından duyulmamıştır.

Ama maalesef 2012 yılında ortopedik engelli vatandaşımız Nevzat Öz, tekerlekli sandalyesi ile kaldırımda hareket etme imkanı bulamadığı için çöp kamyonunun altında kalmak suretiyle göz göre göre hayatını kaybetmiştir.

Son olarak da 20 Mart 2020 tarihinde akşam saatlerinde Ankara Beşevler Metro istasyonunda görme engelli 34 yaşında, 7 yaşında bir kız babası olan Tahir KERMEN baston kullanarak metro aracına binmeye çalışırken iki vagonun arasına düşüp feci şekilde can vermiştir. Elbette ki bu durum camiamızda büyük bir acıya yol açmıştır.

Olay derneğimiz tarafından kuşkusuz her yönüyle takip edilecektir. Ancak 7 Temmuz 2005 tarih 5378 sayılı Engelliler Kanunu ileülkemizin de tarafı olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesindeerişile bilirlik hususunda yeterince düzenleme bulunmaktadır. Bu düzenlemelerin yerine getirilmesi için , 5378 sayılı yasa ile kamuya hizmet eden kurum ve kuruluşlara, toplu taşıma araçları işletmelerine ve yerel yönetimlere 7 yıllık süre tanınmış, 7 yılın sonunda bu süre iki kez daha Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından uzatılmıştır. Görüyoruz ki engellilerin kazanım elde etme amacına dönük bu uzatmalar, ilgili ve yetkililer tarafından adeta vurdum duymazlığa ve tembelliğe dönüşmüş,hatta engellilerin yaşam haklarına kast eder hale gelmiştir. Bu durum elbetteki hiçbir kimse ve kurum tarafından kabul edilemez bir sonuçtur. Yaşam hakkı insanın sahip olduğu en kutsal ve en yüce haktır. Bu hakkın tartışılması, üzerinde konuşulması dahi anlayış kaldırmayacak bir durumdur.

Erişilebilirlik ile ilgili tüm illerde denetim komisyonları kurulmuş, bu komisyonlar çeşitli kurumlara denetimler yapmış, ancak günümüze kadar komisyonlar tarafından tespit edilen eksiklikler giderilmediği gibi, bu eksiklikleri gidermeyen yetkililer hakkında da kanunla ön görülmesine rağmen hiçbir caydırıcı cezai işlem yapılmamıştır.

Amacımız sadece eleştirmek değil, yerinde ve doğru yapılan çalışmaları her platformda takdir etmektir. İstanbul'da en son yapılan Üsküdar- Çekmeköy metro hattında, sadece engellilerin değil, engeli olmayan bireylerinde kaza riskinin en aza indirildiği ,mükemmel denilecek kadar tedbirlerin alınabildiğini görmekte ve yaşamaktayız.Arzu edilen ve olması gereken kamu hizmet anlayışı bu olmalıdır. Bizler sadece engellilerin kaza geçirmemesi adına beklentiler içinde değiliz. Ayrıca, yukarıda vermiş olduğumuz Üsküdar metrosu örneğinde olduğu gibi, engelliler için alınan önlemler, toplumda bir çokkimsenin ve grubun da hayatını kolaylaştıracaktır. Şüphesiz toplumun tüm kesimlerinin kendini güvende hissetme ihtiyacı bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında erişilebilirlik çalışmalarının derhal hayata geçirilmesini talep etmekteyiz.Tahir KERMEN cinayetinin fail yada faillerinin tespit edilerek yargı yoluyla hak ettiği cezayı almasını takip edeceğimizi ,konuyla ilgili gerekli adımlar atılmaması halinde, hem hukuki yollarla hem de gerçekleştireceğimiz eylemlerle bu elim olayı unutturmayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyurur,
Tahir KERMEN kardeşimize Allah’tan rahmet, ailesine ve engelli camiamıza sabır ve başsağlığı dileriz.

TÜRKİYE GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ADINA GENEL BAŞKANI RAMAZAN KOÇAK

SON FAALİYET

TÜRKİYE GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN SÜREKLİ FAALİYETLER

18.11.2015 / 14:15

Dernek vizyonu olan: (engellilerin kendileriyle ilgili yapılacak düzenlemelerde doğrudan veya temsilcileri kanalıyla, söz ve karar sahibi olabilmelirinin) kabulü ve yaygınlaştırılması için çalışmaktadır.

Çatı örgütler olan Türkiye Körler Federasyonu ve Engelliler Konfederasyonu'nun ...

Yazının Devamını Oku

SON DUYURU

İmza Kampanyası: Engellilerin İş Umudu Daha Fazla Ertelenmesin!

12.09.2020 / 10:00

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (EKPSS), diğer tüm sınavlar yapılırken, haksız bir şekilde , belirsiz bir tarihe ertelenmiş olmasına karşın, başlatmış olduğumuz kampanyamıza imzanızı ve sosyal medya adreslerinizden paylaşarak destek olmanızı bekliyoruz.

http://chng.it/jh5sqwvNCF

Yazının Devamını Oku
Anketimiz

Bilindiği gibi, devletçe, ağır engelli olan (günlük ihtiyaçlarını kendi başına göremeyecek durumdaki) engellilerin bakımı için, dar gelirli olması şartına bağlı olarak, bakıcılığı üstlenen yakınlarına bakım hizmeti aylığı ödenmektedir.

Sizce: tek engeli GÖRME olan, kimselere bakım hizmeti aylığı bağlanmalı mıdır?