Toplam Ziyaretçi Sayısı : 415.964    Bugünkü Ziyaretçi Sayısı : 87    Son Güncelleme Tarihi: 21.02.2020
Tel : 0216 345 35 25

Atlas Halı'nın yeni halılarını görme engelliler tasarladı. 02.03.2015 ( Tüm Haberler )

02.03.2015 - Dünya GazatesiAtlas Halı'nın yeni halılarını görme engelliler tasarladı.

Atlas Halı "Düşler Engelsiz" sloganıyla yeni bir proje başlattı. Görme engelliler için üretilecek özel serinin tüm tasarımları, görme engelliler tarafından tasarlandı.

Şirket, proje kapsamında Türkiye Görme Engelliler Derneği işbirliği ile bir atölye çalışması düzenledi.

Bu proje ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne "Engelsiz Kadınlar" sloganı ile dikkat çekerek, özellikle görme engelli kadınlarla ilgili farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Atlas Halı Genel Dr. Meriç Bebitoğlu projeyle ilgili, "Özel bir robot sistemiyle bu tasarımları kabartma halıya dönüştüreceğiz" dedi.

Durgun sayılacak 2014 yılını yüzde 38 büyüme ile kapattıklarini söyleyen Bebitoğlu, 2015 yılı büyüme hedeflerinin yüzde 40 olduğunu ifade ederek, "Şu an 17 ülkede satıştayız.

Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu, Almanya en büyük pazarlarımız" dedi.

http://gold.ajanspress.com.tr/extp/NDU1NDkyMzYmMSYzNTEwNCY4Njg0ODU=
03.03.2015 - Bugün GazetesiGorme engelliler çizdı Atlas Halı dokuyacak.

Önemli halı markalarından Atlas Halı, "Düşler Engelsiz" adıyla yeni bir proje başlattı.

Verilen bilgiye göre bu proje kapsamında görme engellilerin tasarımlarıyla oluşacak ve onlar için özel olarak üretilecek bir serisi hazırlanıyor.

Atlas Halı bu projesi ile "Dünya Kadınlar Günü'ne "Engelsiz Kadınlar" sloganı ile dikkat çekerek, TURGED ile birlikte Türkiye'deki görme engellilerle özellikle görme engelli kadinlarla ilgili de farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Genel Müdür Dr. Meriç Bebitoğlu bu yıl bayi sayısında 650've ulaşacaklarını da belirtti.

http://gold.ajanspress.com.tr/extp/NDU1OTEwMTUmMSYzNTEwNCY4Njg0ODU=
03.03.2015 Bursa-A GazetesiAtlas Halının "Düşler Engelsiz" projesi, "Engelsiz Kadınlar" sloganıyla, 8 Mart'ta kutlanacak Dünya Kadınlar Günü'ne atfedildi.

Mudanya'da, Montania Hotel'de TURGED (Türkiye Görme Engelliler Derneği) ile işbirliği yapılarak bir atölye çalışması düzenlendi.

Atölye çalışmasmda; Türkiye'nin en başarılı tasarımcılarından oluşan ekip, görme engellilerin düşlediklerine, yaratıcı fikirlerine hiçbir engel koymadı.

Basın mensuplarının da izleyebildiği atölye çalışmasında; Atlas Halı Tasarım Koordinatörü Özgür Uşaklıgil, Atlas Halı tasarım ekibinden Hakan Halaç ile Atlas Halının işbirliği yaptığı endüstriyel tasanmcılardan Kunter Şekercioğlu ve Erdem Akan, ustalıklarını bu kez görme engellilerin anlatımlarını tasarıma dönüştürmek için kullandılar.

http://gold.ajanspress.com.tr/extp/NDU1ODYyOTAmMSYzNTEwNCY4Njg0ODU=
03.03.2015 Denge Samsun GazetesiGörme engellilerin tasarımlarını halıya dönüştürecek.

Türkiye'nin önde gelen halı markalarından Atlas Halı, 'Düşler Engelsiz' projesiyle görme engellilerin tasarımlarını özel olarak üreterek yeni bir seri hazırlayacak.

Firma, proje ile 8 Mart'ta kutlanacak 'Dünya Kadınlar Günü'ne 'Engelsiz Kadınlar' sloganı ile dikkat çekecek.

Bursa'nın Mudanya ilçesinde tasarımcılarla görme engelli bireyleri buluşturan Atlas Halı, atölye çalışması düzenledi.

Türkiye Görme Engelliler Derneği (TURGED) işbirliği yapılan atölye çalışmasında tasarımcılar. görme engelli bireylere teknik bilgi vererek, birlikte halı tasarladı.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Sevim Arslan, Gözde Severoğlu, Buke Çangal, Duygu Alkanat, Nilgün Odabaşı ve Gözde Soydan, ortaya çıkan halı tasarımlarını basın mensuplarıyla paylaştı.

Atlas Halı Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu, program çerçevesinde yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

Bu projeyi Dünya Kadınlar Günü'ne denk getirmekten çok endüstriyel bir üründe görme engelliler için 'Ne yapabiliriz?' cevabını bulmaktı.

Şunu söylemek istiyorum, eğer Beril alfabesiyle yaptığımız bir halı işe yarayacaksa biz bundan çok'memnun oluruz. Biz aslında hayatı kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

Bu çalışmayı daha ileri götürmek isteriz. 'Bu çalışmamn sonunda ne olacak?' sorusuna şöyle bir cevap vermek isterim; bu halıları biz yaptığımızda, kataloglarımıza koyarız.

Eğer ticari anlamda da bir talep görürse, bu talebin gelirini dernek ile paylaşmaktan çok mutlu oluruz. Ama ilk hedefimiz kesinlikle ticari değil, dediğim gibi hayatı kolaylaştıracak bir ürün üretmekti."

Türkiye'nin farklı illerinden gelen görme engelli bireyler de atölye çalışmasının kendileri için faydalı olduğunu dile getirdi.

Tasarlanan halı maketleri, ilerleyen dönemde düzenlenecek yeni bir basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtılacak.

CİHAN

http://gold.ajanspress.com.tr/extp/NDU1OTczNDcmMSYzNTEwNCY4Njg0ODU=
03.03.2015 Ege Taraf GazetesiEngelliler tasarlayacak

Görme engellileriçin özel üreteceği serinin tüm tasarımlarının bizzat görme engelliler tarafından yapılmasını sağlamayı amaçlayan, Atlas Halı'nın "Düşler Engelsiz" projesi kapsamında

TURGED [Türkiye Görme Engelliler Derneği] ile işbirliği yaptı. Atölye çalışmasında; Türkiye'nin en başarılı tasanmcılarından oluşan ekip. görme engellilerin düşlediklerine, yaratıcı fikirlerine hiçbir engel koymadı.

Atlas Halı Tasarım Koordinatörü Özgür Uşaklıgil, Hakan Halaç ile Atlas Halı'nın işbirliği yaptığı ünlü endüstriyel tasarımcılardan Kunter Şekercioğlu ve Erdem Akan, ustalıklarını bu kez görme engellilerin anlatımlarını tasarıma dönüstürmek için kullandılar.

http://gold.ajanspress.com.tr/extp/NDU1ODAwODcmMSYzNTEwNCY4Njg0ODU=
03.03.2015 Star GazetesiGörme engelliler tasarladı ATLAS onlar için Üretecek.

'DÜŞLER Engelsiz' diyerek yeni bir proje başlatan Atlas Halı, düşlere hiçbir engel konulamayacağını görme engellilerin tasarımlarıyla oluşacak ve onlar için özel olarak üretilecek bir ürün serisi ile anlatacak.

Atlas Halı bu projesi ile 8 Mart'ta kutlanacak "Dünya Kadınlar Günü'ne Engelsiz Kadınlar, sloganı ile dikkat çekerek, TURGED ile birlikte görme engellilerle, özellikle görme engelli kadınlarla ilgili de farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Kadınlar önceligimiz

Atlas Halı Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu, Düşler Engelsiz projesinin tanıtımında yaptığı konuşmada, öncelikle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladığını ve Atlas Halı'nın daima kadınlara önem veren, onlann ihtiyaç ve beklentilerini gözeterek yerine getiren bir marka olduğunun altını çizdi.

Bebitoğlu "Atlas Halı olarak, tüketici kitlemiz içinde kadınlara her zaman öncelik verdik. Onlarla daima iletişim içinde olduk, onları dinledik, aktardıkları tüm ihtiyaç ve talepleri dikkate aldık.

Tasarımlarımızın çoğu ve ürünlerimizin çoğu onların ihtiyaçlanna göre şekillendi" dedi.

http://gold.ajanspress.com.tr/extp/NDU1ODYzOTcmMSYzNTEwNCY4Njg0ODU=
03.03.2015 Vatan GazetesiGÖRME ENGELLİLER TASARLAYACAK

Atlas Halı üretecek

"DÜŞLER ENGELSİZ" adıyla yeni bir proje başlatan Atlas Halı, görme engellilerin tasarımlarıyla özel bir ürün serisi üretecek.

Atlas Halı bu projesi `ıle TURGED ile özellikle görme engelli kadınlarla ilgili de farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

http://gold.ajanspress.com.tr/extp/NDU1ODczNTYmMSYzNTEwNCY4Njg0ODU=
03.03.2015 Yurt GazetesiAtlas Halı'dan engelsiz proje

ATLAS Halı, görme engelliler için bizzat görme engelliler tarafından tasarlanan halılaları üretmek için atölye çalışması düzenledi.

"Düşler Engelsiz" projesi, TURGED (Türkiye Görme Engelliler Derneği) ile İşbirliği sayesinde ortaya çıktı.

Görme engellerinin hayalindeki tasarımlar, Türkiye`nin önde gelen tasarımcaları tarafından aynen halılalara işlendi.

Atlas Halı Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu, "2300 yıllık geçmişe sahip halı sektörünün önemli bir Türk markası olarak, insanlık geçmişi erkeklerle eşit olan kadınlarımızın "Dünya Kadınlar Günü"nü kutluyorum.

Kadınların önündeki tüm engellerin kalkmasını, "Engelsiz Kadınlar"la dolu bir Türkiye, bir dünya diliyorum" dedi.

http://gold.ajanspress.com.tr/extp/NDU1ODI4MTcmMSYzNTEwNCY4Njg0ODU=
07.03.2015 Vatan MakaronGörme engelliler tasarladı Atlas Halı gerçeğe dönüştürecek.

Atlas Halı'nın hayata geçirdiği "Düşler Engelsiz" projesi için Mudanya'da buluşan görme engelli kadınlar hayallerindeki halıyı anlattı. Marka bu tasarımları birer halıya dönüştürme sözü verdi.

Atlas Halı'nın "Düşler Engelsiz" projesi, "Engelsiz Kadınlar" sloganıyla, "Dünya Kadınlar Günü için atfedilerek Mudanya'da, 165 yıllık bir tren istasyonundan otele dönüştürülen Montania Hotel'de düzenlenen bir toplantı ile tanıtıldı.

Atlas Halı görme engelliler için Özel üreteeeği serinin tüm tasarımlarını bizzat görme engelliler tarafından yapılmasını amaçlınıyor'

Onlara hayallerindeki halı tasarımını özgürce anlatma fırsatı sunan Atlas Halının "Düşler Engelsiz" projesi kapsamında, TURGED (Türkiye Görme Engelliler Derneği) ile işbirliği yaparak bir atölye çalışması düzenledi.

Atölye çalışmasında; Türkiye'nin en başarılı tasarımcılarından oluşan ekip, görme engellilerin düşledikleri, yaratıcı fikirlerine hiçbir engel koymadı.

Atlas Halı Tasarım Koordinatörü Özgür Uşaklıgil, Atlas Halı tasarım ekibinden Hakan Halaç ile Atlas Halının işbirliği yaptığı ünlü endüstriyel tasarımcılarından Kunter Şekercioğlu, Erdem Akan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Sevim Arslan ve genç tasarımcılar ustalıklarını bu kez görme engellilerin anlatımlarını tasarıma dönüştürmek için kullandı. Atölye çalışmasında görme engelliler kendi dünyalarında rengin ve desenin olmayacağı ön yargısını kırdı.

"Kadınların önündeki engeller artık kaldırılsın"

Atlas Halı Genel Müdürü Dr.Meriç Bebitoğlu, "Atlas Halı olarak, tüketici kitlemiz içinde kadınlara her zaman Öncelik verdik. Talepleri özgün, farklı tasarım isteklerinin yanı sıra en yoğun istekleri; sağlıklı, hijyenik, renkleri bozulmayan ve temizlemesi kolay halılardı.

Bu önemli taleplerini, kendi kendini temizleyerek ilk günkü gibi ışıl ışıl kalan; bakteri, mayt, küf barındırmadığı için son derece hijyenik nano halı dünya buluşumuzla karşıladık" dedi.

"Düşler Engelsiz" projesini 165 yıllık bir tren istasyonunda yer alan Montania Hotel'de hayata geçirmeyi tercih ettiklerini aktaran Bebitoğlu, "Varolduğumuzdan beri biz erkeklerle birlikte olan, kadınlarımızın değerlerini asla unutmayalım.

Atlas Halı olarak, kadınların önündeki tüm engellerin kalkmasını, "Engelsiz Kadınlar"la dolu bir dünya diliyorum" diye konuştu.

http://gold.ajanspress.com.tr/extp/NDU3MDIxODEmMSYzNTEwNCY4Njg0ODY=
08.03.2015 Önce Vatan Gazetesi'Düşler Engelsiz' Proiesi, 'Engelsiz Kadınlar' sloganıyla hayata geçiyor.

"Engelsiz Kadınlar" sloganıyla, Atlas Halı'nın "Düşler Engelsiz" projesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü"ne atfedilerek Mudanya'da, Montonia Hotel'de düzenlenen bir toplantı ile tanıtıldı.

BURSA- Görme Engelliler için özel üreteceği serinin tüm tasarımlarının görme engelliler tarafınfan yapılan, onlara hayallerindeki halı tasarımını özgürce anlatma fırsatı sunan "Düşler Engelsiz" projesi kapsamında, Turged (Türkiye Görme Engelliler Derneği) ile işbirliği yaparak bir atalyö çalışması düzenledi.

Özgürce tasarımlar yapıldı.

Ünlü endüsteiyel tasarımcılardan Kunter Şekercioğlu ve Erdem Akan başta olmak üzere, Türkiye'nin en başarılı tasarımcılarından oluşan ekip, görme engellilerin düşlediklerini ve yaratıcı fikirlerini ortaya çıkardı.

Tasarım Koordinatörü Özgür Uşaklıgil, ve tasarım ekibinden Hakan Halaç'ın bizzat üstlendiği görme engellilerin anlatımlarını tasarıma dönüştürdüler.

Alanının en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Sevim Arslan ile Gözde Severoğlu, Buke Çangal, Duygu Alkanat, Nilgün Odabaşı, Gözde Soydan gibi genç ve başarılı yeteneklerden oluşan tasarım kadrosununda yer aldığı atölye çalışmasında özgürce aktarımlarla ortaya çıkan halı tasarımlarının çizimlerini düzenlenen toplantı ile paylaşıldı

Görme engelli kadınlarımıza yer açın.

Özellikle görme engelli kadınIanmızın bu dünyada yeri olduğunu dikkat çeken projede, düşlerindeki tasarımları desene dönüştüren görme engelli kadınlar kabartmalı körler alfabesi dokularını kullanarak desenlere daha çok dokunabilme fırsatı yakaladı.

http://gold.ajanspress.com.tr/extp/NDU3MzgyMDAmMSYzNTEwNCY4Njg0ODU=
09.03.2015 Milliyet Cadde EkiGörme Engelliler Tasarlıyor Atlas Halı üretiyor.

Atlas Halı. 'Düşler Engelsiz' projesiyle görme engellilerle ortak bir proje gerçekleştirdi. Proje 'Engelsiz Kadınlar' sloganıyla, 8 Mart'ta kutlanan 'Dünya Kadınlar Günü'ne atfedilerek Mudanya'daki,

Montania Hotel'de düzenlenen bir toplantıyla tanıtıldı. Görme engelliler için hayallerindeki halı tasarımını özgürce anlatma fırsatı sunan Atlas Halı, proje kapsamında, Türkiye Görme Engelliler Derneği (TURGED) ile işbirliği yaparak bir atölye çalışması düzenledi. Ünlü tasarımcıların destek verdiği atölyenin sonunda özgür aktarımlarla ortaya çıkan halı tasarımları basın mensuplarıyla paylaşıldı.

http://gold.ajanspress.com.tr/extp/NDU3NDI1OTgmMSYzNTEwNCY4Njg0ODU=
15.03.2015 Bugün Pazar EkiGörme engellilerin düşleri tasarımlarda hayat buldu.

Görme engelli kadınların hayalleri, 'Engelsiz kadınlar' sloganıyla tasarımmlarda hayat buldu, ortaya birbirinden kreatif figürler çıktı.

Atlas Halının "Düşler Engelsiz" projesi, görme engelli kadınları ve tasarımcıları bir araya getirdi.

Serinin tüm tasarımlarını bizzat görme engelliler tarafından ortaya çıkarılmasını amaçlayan proje kapsamında, "TURGED" (Türkiye Görme Engelliler Derneği) ile Türkiye`nin basarılı tasarımcılarından oluşan bir ekip çalışması yapıldı.

Mudanya'da bir araya geldiler.

Organizasynn kapsamında Türkiye'nin çeşitli illerinden görme engelli kadınlar ve tasarımcılar Mudanya'da bir araya geldi.

Kültürümüzde 2 bin 300 yıllık geçmişe sahip olan halıcılık sektöründe kadın fİgürünün önemine vurgu yapıları açılış konuşmasında projenin detayları ele alındı.

Organizasynun ilerleyen aşamalarında, toplantı salonunda hazırlanan masalarda görme engelliler ve tasarımcılar gruplar halinde çalışmaya başladı.

ÖZEL SERI ILE ÜRETILECEK

Sosyal sorumluluk projesi kapsamıyla görme engellilerin sanat ve iş hayatında aktif rol almasını hedefleyen organısazyon sonunda gruplar tasanmlanm sergiledi. Figürlerin Atlas Hal tarafından özel bir seri ile üretilmesi bekleniyor.

Düşleri Figürlere Aktarıldı

Tasarımcıların görme engellilerin düşlerim kağıda aktarmayı hedeflediği proje, birbirinden farklı ve kreatif fikirlerin ortaya çıkmasını sağladı.

Görme engelli kadınlardan bazılarının, görme duyularını kaybımdan Önce hatırladıkları renk ve objeleri tarif etmesiyle ortaya çıkan tasarımlar oldukça dikkat Çekiciydi.

Kimi, çocukken deniz kenarında oynadığı oyuncakları hatırladı, kimi ise bir yapının doğadaki döngüsü ve yaşama kattıkları anlatmak istedi figürlerinde.

http://gold.ajanspress.com.tr/extp/NDU5MjE0OTgmMSYzNTEwNCY4Njg0ODU=
Anketimiz

Bilindiği gibi, devletçe, ağır engelli olan (günlük ihtiyaçlarını kendi başına göremeyecek durumdaki) engellilerin bakımı için, dar gelirli olması şartına bağlı olarak, bakıcılığı üstlenen yakınlarına bakım hizmeti aylığı ödenmektedir.

Sizce: tek engeli GÖRME olan, kimselere bakım hizmeti aylığı bağlanmalı mıdır?