Toplam Ziyaretçi Sayısı : 467.027    Bugünkü Ziyaretçi Sayısı : 62    Son Güncelleme Tarihi : 14.10.2020
Tel : 0216 345 35 25

HAKKIMIZDA

Dominoda kendinize güveniyorsanız işte fırsat!

İstanbul’da ilk kez tüm görme engelli ve yakınlarının katılabileceği derneğimizin düzenleyeceği domino turnuvasına katılarak oyununuzu sergileyebilir. Bu tatlı yarışta bizimle beraber eğlenebilir ve sürpriz ödüller kazanabilirsiniz. Başvuru için 05.07.2019-20.07.2019 tarihleri arası derneğimize şahsen, telefonla 02163453525, mail üzerinde bilgi@turged.org.tr başvurulabilinir.
Başvuru formu için tıklayınız.

Not: telefonla yapılan başvurularda takım üyelerinin biri tarafından başvuru formu doldurulmak zorundadır. Turnuva tarihi ve ödüller katılacak takımlar belirlendikten sonra duyurulacaktır.

Katılım şartları:
1. 18 yaşını doldurmuş olmak, Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olmak.
2. Dernek tarafında hazırlanmış olan başvuru formunu doldurmak.
3. En fazla 1 gören oyuncunun olacağı 3 kişilik takım oluşturmak (takım oluşturamayanlara kura yolu ile destek olunacaktır, takımların 3 kişiden oluşmasının nedeni turnuvada oyunculardan birinin mazeretinin ortaya çıkması halinde, takımın elenmesinin önüne geçmek )

Domino kuralları:
1-Turnuva eleme usulüyle yapılır hangi takımın hangi takımla maç yapacağı domino komisyonu tarafından kurayla belirlenir, takımlara duyurulur
2-Takımlar maçın ilan edildiği saatten en fazla 20 dakika gecikebilir. Bu kurula uymayan takımlara -151 puan yazılır ve takım hükmen mağlup olur. İki takımda belirtilen sürelerde gelmemiş ve komisyonu bilgilendirmemişse ikisi de elenir.
3-Maçın yapıldığı yerde, dikkatin dağılmaması için telefon görüşmesi yapılamaz, telefonun çalmas bile yasaktır. Oyunculardan biri, bu kurula uymadığı taktir de hakem tarafında ikaz edilir.
İkaza rağmen telefon çalıyorsa veya daha sonra tekrar çalarsa o takıma -20 puan ceza uygulanır.
3-Her karşılaşma domino komisyonu tarafından belirlenen 1 hakem tarafından yönetilir
Hakemin görevleri:
a)Taşları karıştırmak ve oyunculara dağıtmak.
b)Oyun bağlandığında oyuncuların taşlarını kontrol etmek. Hakem taşları “atın” demeden taşı atan oyuncunun takımına -50 puan yazar.
c)Oyun esnasında takımlar tarafından yapılan itirazı değerlendirir.
d)Şüphe duyduğunda yere atılan taşı kontrol eder, söylenenle atılan taş birbirini tutmuyorsa oyuncu önce uyarılır, tekrarı halinde oyuncunun bulunduğu takım -10 puan ile cezalandırılır.
4-Domino müsabakası 2 şer kişilik takımlarla oynanır,
5-Taşlar dağıtıldıktan sonra oyuncunun başlama süresi 1 dakikadır. Oyun esnasında ise 20 saniyeyi geçemez, biri tek taşa kaldığında en fazla 30 saniye düşünme süresine sahiptir bu kurala uymayan oyuncu hakem tarafından uyarılır. Tekrarı halinde takım - 10 puan ile cezalandırılır.
6-Oyuncu oyunu bağlayacağı zaman eşine kaç taşın var diye soramaz. Ancak hakeme tüm oyuncuların kaça taşı olduğunu sorabilir.
7- Oyun 6,6 ile başlar, eli kim kazanmışsa daha sonraki oyuna o oyuncu başlar. Bağlandığına yine 6,6 ile başlar.
8- Takımlardan birinin oyuncusunun elinde tek taş olarak ayaz ayaz kalmışsa o taş 10 puan olarak sayılır.
9-Oynayabileceği halde yok deyip geçen takımın oyuncusu hakem tarafından uyarılır, tekrarı halinde o takım -20 puanla cezalandırılır.
10-Oyunda en fazla bir kez oyuncu değiştirilir, oyuna katılan kişi oyundan ayrılan kişinin yerinde oynar.
11-Maç esnasında takımlardan herhangi bir biri 75 puan ve üzerine ulaştığında, talep edilmesi halinde takımlar yer değiştirir.
12- Oyun esnasında benim elim şu, şu taşa oyna gibi cümleler kullanılamaz, kullanan oyuncunun takımına -20 puan ceza verilir. Oyunu bağlamayı düşünen oyuncuya eşi tarafından bağla veya bağlama ikasında bulunamaz kuralın ihlali halinde takım -50 puan ile cezalandırılır.
13-151’e ulaşan takım maçı kazanır
14-Sıralamada eşitlik söz konusu olursa ya da elemede tekli sayıda takım kaldığında averaj dikkate alınır.
Averaj: Kazanan takımın puanında kaybeden takımın puanı çıkarılmak suretiyle hesaplanır
Örneğin: A takımı ve B Takımı karşılaştığında A Takımı 151, B Takımı 70 biçiminde maç sonuçlandığında A takımı +81, B Takımı -81 averaja sahip olur
15-Yukarıda öngörülmemiş tüm durumlarla ilgili karar verme yetkisi ve oyun sonrası yapılacak olan itirazlarda domino komisyonu yetkilidir.
Anketimiz

Bilindiği gibi, devletçe, ağır engelli olan (günlük ihtiyaçlarını kendi başına göremeyecek durumdaki) engellilerin bakımı için, dar gelirli olması şartına bağlı olarak, bakıcılığı üstlenen yakınlarına bakım hizmeti aylığı ödenmektedir.

Sizce: tek engeli GÖRME olan, kimselere bakım hizmeti aylığı bağlanmalı mıdır?