Toplam Ziyaretçi Sayısı : 533.664    Bugünkü Ziyaretçi Sayısı : 241    Son Güncelleme Tarihi : 05.08.2021
Tel : 0216 345 35 25

HAYATIMIZDA YENİ ENGEL (ULAŞIM ARACI MARTILAR)Son zamanlarda başta İstanbul olmak üzere bir çok şehirde kullanılan martı uygulamasından birçoğumuz haberdarızdır. Bu araçlar, Hem kolay kullanımıyla hem de eğlenceli sürüş deneyimiyle kısa sürede benimsenmiş veyaygın hale gelmiştir. Maalesef ki bu uygulamanın bir de görünmeyen çok önemli bir sorun yarattığını belirtmek isteriz. Bu araçların kullanım şeklinin hiçbir denetime tabi olmadığını düşünüyoruz. Şöyle ki; martılar, artık her yerdeler. Her yerdeler derken; örneğin trafik ışıklarındalar, elektrik direklerindeler, kaldırımdaki ağaçlardalar… Kısacası kullanıcıların bu araçları bağlayacak her hangi bir yer bulmaları park etmeleri için yeterli. Sanki devlet ve belediyeler; tüm kaldırımları, tüm yolları bu şirketin hizmetine vermiş durumda.

Peki, bu gelişi güzel her yerde başıboş bırakılan martıların size zararı nedir diye sorabilirsiniz tabiki. Bu araçların hiçbir düzenlemeye tabi olmaması ve şirketin böyle keyfiyetçi bir tavır içinde olması, bizleri öncelikle vatandaş olarak rahatsız ediyor. İkinci kısmı ise; bu ülkede yaşayan görme engelli bireyler olarak bizlerin hayatı, ciddi manadatehlike altında. Zaten kaldırımların ve yolların düzensizliğinden şikâyetçiyken, esnafların ürünlerini sergileme şeklinden mustaripken, çöp kutuları, gelişigüzel park edilen arabalar sebebiyle arkadaşlarımızın ölümüne şahit olmuşken, bacaklarımızı kaldırım kenarlarındaki dubalara, kafalarımızı süs olsun diye dikilen ağaçlara vurmaktan bıkmışken; son günlerde, bir de “Martı” denen fütursuzlukla karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Birçok görme engelli arkadaşımız bu araçlara takılıp düşerek yaralanmalar yaşamakta. Hatta geçen gün, bir üyemiz trafik ışıklarına park edilmiş bir martıya takılıp caddeye kapaklanıyor. Neyse ki o an yoldan araç geçmiyor ve arkadaşımız hayatta kalabiliyor. İlk bakışta, sorunun kullanıcılardan kaynaklandığını düşünebilirsiniz fakat bu ancak bataklıktaki sinekleri öldürmeye yeter. Buradaki asıl acı kısım; sistemin bu başıboşluğa müdahale etmemesi.

Martı şirketine zaten hiçbir şekilde ulaşamıyoruz, yani muhatap yok. İstanbul Büyük Şehir Belediyesini Arıyoruz, “bu konuya biz bakmıyoruz” diyorlar. 155 polis imdadın trafik bölümüne ulaşıyoruz;“konu bizim kapsamımızda değildir” diyorlar. Yerel belediyeleri arıyoruz;“biz ilgilenmiyoruz; diyorlar. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı 1. Şube Müdürlüğüne ulaşıyoruz; “Bize posta yoluyla dilekçenizi gönderin” diyorlar. Yanlış anlaşılmasını istemeyiz, eposta değil posta yoluyla. Marsa roketlerle kargo gönderdiğimiz bir çağda hem de. Yani söz birliği edilmişçesine bu problem göz ardı ediliyor. Derdimiz, asla bu şirketin kapatılması değil. Halkımızın severek kullandığı bu araçların piyasadan kaldırılması da değil. Derdimiz, martıların kullanımının ve park edilme konusunun,akılcı bir yaklaşımla, kurallara tabi olmasıdır. Bizler sadece;artık yetkili kimselerin sorumsuzluğu yüzünden yaralanmak, ölmek istemiyoruz. Bizlerden birilerine bir zarar gelmeden tedbir alınmasını istiyoruz.

Konuyla ilgili yakın zamanda gerekli düzenlemelerin yapılmaması durumunda TÜRKİYE GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ olarak engellilerin güvenliğini sağlayabilmek amacıyla eyleme geçeceğimizi bildiriyor. Tüm engelli sivil toplum örgütlerini ve duyarlı vatandaşlarımızı bize destek vermeye davet ediyoruz.
KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR

Yeni Yıl Kutlaması2020, özelikle korona salgını sebebiyle tüm dünyayı kasıp kavurarak sona eriyor. Yeni yılın; derneğimiz, ülkemiz ve tüm dünya için; öncelikle sağlık, barış, adalet, özgürlük getirmesini dileriz.

SON FAALİYET

TÜRKİYE GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN SÜREKLİ FAALİYETLER

18.11.2015 / 14:15

Dernek vizyonu olan: (engellilerin kendileriyle ilgili yapılacak düzenlemelerde doğrudan veya temsilcileri kanalıyla, söz ve karar sahibi olabilmelirinin) kabulü ve yaygınlaştırılması için çalışmaktadır.

Çatı örgütler olan Türkiye Körler Federasyonu ve Engelliler Konfederasyonu'nun ...

Yazının Devamını Oku

SON DUYURU

Basın Açıklamasıdır

15.10.2021 / 15:00

Türkiye Görme Engelliler Derneği olarak; bu sene, 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Gününün, özellikle “güvenlik” kısmı üzerinde durmak istiyoruz. Maalesef ki biz engelli bireyler, sokaklarda, caddelerde, kaldırımlarda, trafik ışıklarında, hava alanlarında, iskelelerde, metrolarda, tren istasyonlarında… kendimizi güvende hissedemiyoruz. Her insanın ilk hakkı olan “yaşama hakkı” bizler için neredeyse lüks hale gelmiş durumda. Birçok alanda hak kaybına uğradığımızı, sahip olmamız gereken birçok hakkı henüz elde edemediğimizi biliyoruz. Eğitim, istihdam, sosyal yaşama entegrasyon konularında almamız gereken daha çok yolumuzun olduğunun da farkındayız ve Türkiye Görme Engelliler Derneği olarak; bu alanların tamamında etkin bir şekilde mücadele ettiğimizi ve edeceğimizi tekrar ilan ediyoruz. Ama güvende değiliz. Öncelikle yaşamak istiyoruz. Daha önce çeşitli vesilelerle ve birçok platformda dile getirdiğimiz üzere; ülkemizde birçok ilde hizmet veren ve kolay ulaşım imkanı sağlayan raylı ulaşım sistemlerinin fiziki yapısı, Özellikle görme engelli bireyler açısından tehdit oluşturmaktadır. Birçok arkadaşımız, görme engeli ve her hangi bir önlem alınmaması sebebiyle raylara düşmekte ölüm tehlikesiyle burun buruna gelmektedir. Hatta bilindiği üzere; 2020 yılında, Tahir Kermen arkadaşımız Ankara Metrosunda raylara düşmüş ve üzerinden metronun geçmesi sonucu feci bir şekilde can vermişti. Bizler biliyoruz ki; bu bir kaza değildi, sadece alınması gereken önlemler alınmamıştı ve yine biliyoruz ki; acilen önlem alınmazsa, bu ölüm son olmayacak. Yarın, görme engelli başka bir arkadaşımızın ezilmiş bedenini, başka bir raydan kaldırmak zorunda kalacağız.

Bu doğrultuda Türkiye Görme Engelliler Derneği olarak Talebimizdir;

1. Ülkemizde, yeni yapılacak tüm raylı ulaşım sistemlerinde, otomatik açılır-kapanır camlı bariyer sisteminin kullanımı zorunlu hale gelmelidir.

2. Hali hazırda hizmet veren ve otomatik bariyer sisteminin adaptasyonunun mümkün olmadığı raylı ulaşım sistemlerinde; trenin, metronun veya tramvayın istasyona yanaştığı pozisyonda, kapılarının açıldığı kısmının harici bölgelerine, boşluğa düşmemizi engelleyecek, sabit bariyerler acilen kurulmalıdır.

3. Metro, tren veya tramvay, istasyona yanaşıp kapılarını açtığında; Görme engelli bireyleri, bekleme alanından direkt olarak açılan kapıya yönlendirecek sarı şeritler döşenmelidir.

4. Asansör veya merdiven vasıtasıyla istasyona varıldıktan sonra; hangi yönün hangi istikamete karşılık geldiğini, görme engelli bireyler için de belirten, sesli ve kabartma yazılı uyarı sistemleri geliştirilmelidir.

Unutmayalım ki alınacak önlemler tüm toplumun güvenliği içindir aslında. Köklü bir sivil toplum örgüt geleneğinin, bayrak taşıyıcıları olarak bizler; engelli bireylerin, öncelikle can güvenliğine sahip olduğu, yasalar önünde ve sosyal yaşamda eşit haklara erişebildiği, özgürce eğitim alabildiği, üretime etkin olarak dahil olduğu ve yönetim üzerinde söz sahibi olduğu bir yaşam hayalini gerçeğe çevirebilmek için mücadele edeceğiz.

Bu vesileyle; tüm üyelerimize, üye dostlarımıza, alanda çalışan dost örgütlere, gönüllülerimize… saygılarımızı sunarken; 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Gününün, herkes için aydınlık günlerin bir müjdecisi olması gerektiğini dilediğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.
Türkiye Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Adına Genel Başkan Fatih Karadayı

Yazının Devamını Oku
Anketimiz

Bilindiği gibi, devletçe, ağır engelli olan (günlük ihtiyaçlarını kendi başına göremeyecek durumdaki) engellilerin bakımı için, dar gelirli olması şartına bağlı olarak, bakıcılığı üstlenen yakınlarına bakım hizmeti aylığı ödenmektedir.

Sizce: tek engeli GÖRME olan, kimselere bakım hizmeti aylığı bağlanmalı mıdır?