Toplam Ziyaretçi Sayısı : 689.618    Bugünkü Ziyaretçi Sayısı : 194    Son Güncelleme Tarihi : 28.11.2023
Tel : 0216 345 35 25

ÖMER DİNÇER’İN RUHU GERİ DÖNDÜSanki dejavu.
Camia sanırım 2012 yılını unutmamıştır.
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in öncülüğünde, engellilere eğitim veren okulların kapatılmasına yönelik bir çalışma başlatılmış, bunların başında da, Ankara Mithat Enç Görme engelliler okulu yer almıştı.
O tarihlerde, Türkiye körler Federasyonu olarak, öncülüğünü yaptığımız bir kampanya ve eylemlilik süreciyle, değişen bakanın katkılarıyla, bu süreç, düzenlenen bir çalıştayın sonucunda durdurulmuştu. Oysa, o akıl, uygulamalarını, yavaş yavaş ve kendinden emin, gerçekleştirmeye devam ediyor.
Bakın neler oluyor.
Ankara göreneller görme engelliler orta okulu’nun yatılı kısmı,
Konya Görme Engelliler okulunun yatılı kısmı,
İstanbul Veysel Vardal Görme Engelliler okulu yatılı kısmı,
Çanakkale Gelibolu Yahya Çavuş Görme Engelliler okulu tamamen,
Kahramanmaraş Ertuğrul Gazi Görme Engelliler okulu yatılı kısmı,
Gaziantep Gap Görme Engelliler okulu yatılı bölümü,
Diyarbakır Ali İhsan Arslan Görme Engelliler okulu yatılı kısmı,
Denizli görme engelliler okulu yatılı kısmı,
Olmak üzere 7 okulun yatılı bölümleri ile bir okul tamamıyla kapatılıyor ve 2017 – 2018 yılında, buralarda öğrenci olmayacak.
Bu, şimdiden kırsal kesimde yaşayan görme engellilerin eğitimlerinin zaten oldukça kötü durumdaki halinin beteriyle kötüleşmesi veya yok olması demek.
Bütün bunların karşısında herkes biliyor ve susuyor.Aileler suskun, öğretmenler tayin alıp okulları boşaltıyor, en kötüsü ise, bu işler için bir arada olması gereken sivil toplum kuruluşları kulağının üstüne yatmış durumda.
Darbe sadece görme engellilere yönelik olmayıp işitme engellilerde, aynı operasyonun hedefinde.
Dahada gülünç olanı, ülkemizde 1950’li yıllarda terk edilen döneme yani: birbirlerini asla anlayamayacak olan işitme ve görme engellilerin birlikte eğitimine yönelik bir çalışmaya doğru gidiliyor.

Bizde ne oluyor?
Bizdede, 29 temmuz günü Türkiye Körler Federasyonu’nun yönetim kurulu toplanıyor.
Gündeminde, bu konu yok bile.
Gündemse, Sayın Turhan İçli’nin her ikisinin birden başkanlığını yaptığı Engelliler Konfederasyonu ile, Türkiye Körler Federasyonu’nun, Türkiye Körler Federasyonu’nun mülkünü nasıl üleşeceklerinin görüşmesi yer alıyor.

Yürüyün be, sizi kim tutar?
Milli Eğitimle projeler yapmak, ortaklıklar kurmak, (rehabilitasyon falan filan) varken, bu işlere nasıl ses çıkaracaksınız?
Demokrasimizin, dayanışmamızın, kişisel itiraslara yem edilişinin ardından, bize reva görülen eğitilmemişlik hakkına, korkarım, tepki bile veremeyceğiz.
Anketimiz

Bilindiği gibi, devletçe, ağır engelli olan (günlük ihtiyaçlarını kendi başına göremeyecek durumdaki) engellilerin bakımı için, dar gelirli olması şartına bağlı olarak, bakıcılığı üstlenen yakınlarına bakım hizmeti aylığı ödenmektedir.

Sizce: tek engeli GÖRME olan, kimselere bakım hizmeti aylığı bağlanmalı mıdır?