Toplam Ziyaretçi Sayısı : 164.430    Bugünkü Ziyaretçi Sayısı : 151    Son Güncelleme Tarihi : 30.04.2024
Tel : 0216 345 35 25

BASIN AÇIKLAMASI 20.07.2022 / 10:00

22.07.2022 / 10:00

Kamuoyuna;
Gün geçmiyor ki engelli bireyler ötekileştirilmesin. Gün geçmiyor ki hayatları hiçe sayılmasın, yok sayılmasın, daha da zorlaştırılmasın. Tüm bunlar yetmezmiş gibi; gün geçmiyor ki engelli bireyler hakarete uğramasın, aşağılanmasın, şahsiyetlerine dil uzatılmasın. Yeter ki uygun koşullar ortaya çıksın. Hemen bilinçaltlarındaki, engellilere dair sahip oldukları sağlıksız ve köhnemiş bakışları, adeta bir yanardağdan püsküren küller gibi ortalığa saçılmakta ve toplumu zehirlemektedir.

Yaşadığımız son olay; CUMHURİYET HALK PARTİSİ Ardahan Belediye başkanı Faruk Demir, görme engelli bir vatandaşın “başkanım, kaldırımlardaki engelli yolları ne olacak?” sözüne “herşey bitti bir tek engelli yolu mu kaldı. Gerekirse biz engellileri ellerinden tutar götürürüz” diyerek gerçek yüzünü göstermiş oldu. Bu kişi bizim belediye başkanımız olamaz. Bizim milletimiz bu tür düşünceleri olan kişileri bilmeden bu makama getirir ama bir kere yüzünü öğrendiğinde o kutlu makama asla oturtmaz. Mensubu olduğu siyasi partinin de gerekli iç denetimini yaparak bu kişiyi parti üyeliğinden ihraç etmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Ayrımcılık, Anayasamıza göre suçtur ve bu başkan açık olarak suç işlemiştir. Bu siyasetçi, halkın vicdanında çoktan layık olduğu yeri bulmuştur. Kendi twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada kamuoyu, özür dilemesini beklerken yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali kabahatli olduğuna ilişkin tek bir cümle etmemiş, özür dilememiş; üstüne üstün “biz engellilerle çalışan bir belediyeyiz. Bizim ödül almış projelerimiz var.” Deme cüretini göstererek engellilerin daha fazla haklı tepki göstermesine neden olmuştur. Türkiye Görme Engelliler Derneği olarak; Demir’in bu hatasından dönerek tüm engellilerden özür dilemesini ivedilikle bekliyor, kendisine bu hastalıklı düşüncesi sebebiyle geçmiş olsun diyor ve acil şifalar diliyoruz.

Bu tür düşüncelere sahip insanlar olmasına rağmen engelliler toplumun her alanında var olmaya devam edecek, birlikte yaşamaktan asla çekinmeyeceklerdir. Engelli bir belediye başkanını bünyesinde barındıran Cumhuriyet Halk Partisinin, bir an önce gerekli iç disiplin kurumlarını çalıştırarak sayıları on milyonlara ulaşan biz engellilerin yüreklerine su serpmesini bekliyor; yüreğinde insan sevgisi olan herkesi saygı ile selamlıyoruz.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Adına

Genel Başkan Fatih KARADAYI”