Toplam Ziyaretçi Sayısı : 415.977    Bugünkü Ziyaretçi Sayısı : 100    Son Güncelleme Tarihi: 21.02.2020
Tel : 0216 345 35 25

Sesli kitap okumak için bilgisayar donanımları

Kitap okuma talebi hakkında

Görme engelliler için sesli kitap okurken ihtiyaç duyulan bilgisayar donanımları nelerdir.

1. Sesli kitap okumak için öncelikle standart bir bilgisayara sahip olunmalıdır.

2. Sahip olduğumuz bu bilgisayarın mutlaka bir ses kartı bulunmalıdır.

3. Ses kaydını gerçekleştirebilmemiz için, bir adet mikrofon temin edilmelidir. Tercihen: philips kulaklıklı mikrofonlar kullanılmalıdır. Bu noktada özel bir model belirlenmesine gerek yoktur.

4. Bilgisayarımıza ses kaydı yapabilmek için, Free2X Sound Recorder adlı program kurulmalıdır. Bu program ses kaydı yapmamızı, ve yapılan bu ses kaydını da, m.p.3 formatına çevirmemizi sağlamaktadır. Programın ücretsiz ve tam sürümünü aşağıdaki linki tıklayarak indirebilirsiniz.

http://free2x.com/sound-recorder/soundrecordersetup.exe

5. Kurulum sonrasında F9 'a basarak ses kaydını başlatabilirsiniz, F10 'a tıkladığınızda kayıt duraklatılacaktır, f10'a tekrar bastığınızda aynı dosya üzerinden kayıda devam edecektir. Kayıdınızı tamamlamak için F11 tuşuna tıklayınız.

6. Ses kaydına başlamadan önce birkaç deneme yaparak, uygun mikrofon mesafesi ve ses seviyesi saptanmalıdır. Aksi taktirde yapılan ses kayıtlarında istenmeyen sonuçlar meydana gelir ki bu durum o kitabın dinlenilebilme olasılığını düşürür. Mikrofon sesini Denetim Masasında "Ses" bölümünden "Kayıt" alanına gelerek ilgili mikrofonu tıkladıktan sonra açılacak pencereden "Düzeyler" kısmından girerek mikrofon sesini arttırıp azaltabilirsiniz.

7. Programda "Options" sembolünü tıkladıktan sonra açılan pencerede "Browser" butonunu tıklayarak kayıt etmiş olduğunuz mp3 formatındaki ses dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız hususlara dikkat edilmesi halinde evlerimizde sessiz bir ortamda, sesli kitap stüdyosu kurmuş oluruz.

Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
Anketimiz

Bilindiği gibi, devletçe, ağır engelli olan (günlük ihtiyaçlarını kendi başına göremeyecek durumdaki) engellilerin bakımı için, dar gelirli olması şartına bağlı olarak, bakıcılığı üstlenen yakınlarına bakım hizmeti aylığı ödenmektedir.

Sizce: tek engeli GÖRME olan, kimselere bakım hizmeti aylığı bağlanmalı mıdır?