Toplam Ziyaretçi Sayısı : 689.618    Bugünkü Ziyaretçi Sayısı : 194    Son Güncelleme Tarihi : 28.11.2023
Tel : 0216 345 35 25

Basın Açıklamasıdır

15.10.2021 / 15:00

Türkiye Görme Engelliler Derneği olarak; bu sene, 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Gününün, özellikle “güvenlik” kısmı üzerinde durmak istiyoruz. Maalesef ki biz engelli bireyler, sokaklarda, caddelerde, kaldırımlarda, trafik ışıklarında, hava alanlarında, iskelelerde, metrolarda, tren istasyonlarında… kendimizi güvende hissedemiyoruz. Her insanın ilk hakkı olan “yaşama hakkı” bizler için neredeyse lüks hale gelmiş durumda. Birçok alanda hak kaybına uğradığımızı, sahip olmamız gereken birçok hakkı henüz elde edemediğimizi biliyoruz. Eğitim, istihdam, sosyal yaşama entegrasyon konularında almamız gereken daha çok yolumuzun olduğunun da farkındayız ve Türkiye Görme Engelliler Derneği olarak; bu alanların tamamında etkin bir şekilde mücadele ettiğimizi ve edeceğimizi tekrar ilan ediyoruz. Ama güvende değiliz. Öncelikle yaşamak istiyoruz. Daha önce çeşitli vesilelerle ve birçok platformda dile getirdiğimiz üzere; ülkemizde birçok ilde hizmet veren ve kolay ulaşım imkanı sağlayan raylı ulaşım sistemlerinin fiziki yapısı, Özellikle görme engelli bireyler açısından tehdit oluşturmaktadır. Birçok arkadaşımız, görme engeli ve her hangi bir önlem alınmaması sebebiyle raylara düşmekte ölüm tehlikesiyle burun buruna gelmektedir. Hatta bilindiği üzere; 2020 yılında, Tahir Kermen arkadaşımız Ankara Metrosunda raylara düşmüş ve üzerinden metronun geçmesi sonucu feci bir şekilde can vermişti. Bizler biliyoruz ki; bu bir kaza değildi, sadece alınması gereken önlemler alınmamıştı ve yine biliyoruz ki; acilen önlem alınmazsa, bu ölüm son olmayacak. Yarın, görme engelli başka bir arkadaşımızın ezilmiş bedenini, başka bir raydan kaldırmak zorunda kalacağız.

Bu doğrultuda Türkiye Görme Engelliler Derneği olarak Talebimizdir;

1. Ülkemizde, yeni yapılacak tüm raylı ulaşım sistemlerinde, otomatik açılır-kapanır camlı bariyer sisteminin kullanımı zorunlu hale gelmelidir.

2. Hali hazırda hizmet veren ve otomatik bariyer sisteminin adaptasyonunun mümkün olmadığı raylı ulaşım sistemlerinde; trenin, metronun veya tramvayın istasyona yanaştığı pozisyonda, kapılarının açıldığı kısmının harici bölgelerine, boşluğa düşmemizi engelleyecek, sabit bariyerler acilen kurulmalıdır.

3. Metro, tren veya tramvay, istasyona yanaşıp kapılarını açtığında; Görme engelli bireyleri, bekleme alanından direkt olarak açılan kapıya yönlendirecek sarı şeritler döşenmelidir.

4. Asansör veya merdiven vasıtasıyla istasyona varıldıktan sonra; hangi yönün hangi istikamete karşılık geldiğini, görme engelli bireyler için de belirten, sesli ve kabartma yazılı uyarı sistemleri geliştirilmelidir.

Unutmayalım ki alınacak önlemler tüm toplumun güvenliği içindir aslında. Köklü bir sivil toplum örgüt geleneğinin, bayrak taşıyıcıları olarak bizler; engelli bireylerin, öncelikle can güvenliğine sahip olduğu, yasalar önünde ve sosyal yaşamda eşit haklara erişebildiği, özgürce eğitim alabildiği, üretime etkin olarak dahil olduğu ve yönetim üzerinde söz sahibi olduğu bir yaşam hayalini gerçeğe çevirebilmek için mücadele edeceğiz.

Bu vesileyle; tüm üyelerimize, üye dostlarımıza, alanda çalışan dost örgütlere, gönüllülerimize… saygılarımızı sunarken; 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Gününün, herkes için aydınlık günlerin bir müjdecisi olması gerektiğini dilediğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.
Türkiye Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Adına Genel Başkan Fatih Karadayı
Anketimiz

Bilindiği gibi, devletçe, ağır engelli olan (günlük ihtiyaçlarını kendi başına göremeyecek durumdaki) engellilerin bakımı için, dar gelirli olması şartına bağlı olarak, bakıcılığı üstlenen yakınlarına bakım hizmeti aylığı ödenmektedir.

Sizce: tek engeli GÖRME olan, kimselere bakım hizmeti aylığı bağlanmalı mıdır?