Toplam Ziyaretçi Sayısı : 498.082    Bugünkü Ziyaretçi Sayısı : 69    Son Güncelleme Tarihi : 12.11.2020
Tel : 0216 345 35 25

TÜRKİYE GÖRME ENGELLİLER SPOR FEDERASYONU GENEL KURULA GİDERKEN

17.11.2018 / 13:20

Değerli Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun genel kurul delegeleri ve spor kulüpleri:


Bildiğiniz gibi, Federasyon mali genel kurulu 19 kasım 2018 günü yapılacaktır.
2 yıl önce seçilenler ise, faaliyetleriyle ilgili bu genel kurulda hesap vermek durumunda olacaklardır. Bizlerde, seçtiklerimizin, seçim taahhütlerine bağlılıkları ve haklarımızı nasıl korudukları konusundaki hesabı sorma konusunda, bu genel kurullar yoluyla yetkili bulunmaktayız.

Ne ki: 2 yıl önce göreve gelen başkan ve yönetim kurulunun göreve başlarken verdikleri sözlerden gerçekleşeni olmadığı gibi, her şey, iyiye değil kötüye gitmiştir.
Uluslararası turnuvalarda, başarılar eskisi kadar dahi tekrar edilememiş. Goalball branşı, milli takım antrenörlüğünü ele geçirenlerin elinde oyuncağa dönüşmüş. Futbol deplasmanlı ligi, takımların eşit haklara sahip kılınmaması nedeniyle gerçek rekabetin yaşanamadığı, her şeyin Sayın Başkanın kardeşinin takımının menfaatine göre dizayn edildiği, şartlara gelmiş. Futsal ise, belediye takımlarına peşkeş çekilmiş, Ferdi sporlarda ise, intihara varan olayların yaşandığı şartların oluştuğu ortadadır. Buna karşılık organizasyonların düzenlenmesinde yetersizlikler hat safhaya çıkmış. Federasyon borçları katlanmış.

Başkanın soyu ve şürekâsının başı çektiği, istihdam edilen personel sayısında patlama yaşanmıştır. Yönetim kurulu, her konudaki yetkilerini başkana devrederek tatile çıkmış, başkanın keyfiyetine göre ön görülenlerle toplanan bir hale dönüşmüş, başkan ise, yetkilerini kendisi dahi kullanamaz biçimde, atadıklarının elinde bir manivela aracına dönüşmüştür.

Böylece, ne seçimin, ne de demokrasinin hükmü kalmış, bizi, bizim adımıza karar veren ve asla bizim irademizden doğmamış kimseler yönetir hale gelmiştir.

Mevcut şartlarda, genel kurulda, durumun delegelerin taktirinde olduğunu, sonuç itibarıyla, “milletler layık oldukları biçimde yönetilirler” fikrinden hareketle, kendimize layık biçimde karar vermemizin işin gereği olduğunu bilmeliyiz.

Yukarıdaki yanlışlıkların en sonuncu ve çarpıcısı ise, mağdurlarının arasında takımımızda yer aldığı: 4 – 12 kasım tarihleri arasında, Alanya’da düzenlenen futsal 1. Ligi maçlarında yaşanmıştır.

Zira: kontrolü kaybeden başkan ve yönetim kurulu kendi atadıkları Merkez hakem kurulunun elinde oyuncağa dönüşmüş, ayrılmaz çeteye dönüşmüş olan, M.H.K’nın yanı sıra maçları doğrudan yönetme, tertip komitesi gibi yerleri de ele geçiren, Murat Dönmez, Oya Kaçar ve Furkan Ladik, lige bazı çevrelerle işbirliği halinde operasyon düzenlemişlerdir.

İddia ile söylüyoruz ki, lig birincisi ve ikincisinin dışındaki bütün sıralama ve bu sıralamaları belirleyen maçlar en hafif tabiriyle tartışmalı, şaibe ve art niyete dayanan kural ihlal ve kayırmalarının hat safhada yaşandığı maçlardır.

Bunlardan takımımızın Malatya takımıyla oynadığı ve 3 – 0 öne geçmemizin ardından hakem oyunlarının yaşandığı, yapmadığımız faullere rağmen çalınan düdüklerle dolan limitin ardından maçın bitişinin ardından verilen penaltı ile 3 – 3 berabere kalmaya mahkum edilmemiz ve 2 puanımızın gaspı, Diğer rakip Eskişehir ile maçımızda ise, 1 – 0 öne geçmemizin ardından, önce sporcumuza açıkça tekme atan rakibe gösterilmeyen kart, ceza sahası içerisinde linç edilen sporcumuza çalınmayan penaltının ardından, ikinci yarıda yine olmayan faullerle cezalandırılmamız ile, limitin doldurulması ve mücadele edemez hale getirilmemizin ardından, gelen beraberlik golü ve devamında verilen penaltıyla maçın 2 – 1 mağlubiyetimizle taçlandırılmasıyla elimizden alınan 3 puan sonucunda, ligde kalanın 14 puan topladığı koşullarda takımımız 11 puanla ligden düşürülmek istenmiştir. Oysa, maçlar normal oynandığında, takımımızın puanı en az 16 olurken, rakip takım ise, 11 puanda kalacaktı.

Kuşkusuz biliyoruz ki: bütün bunların başımıza gelişinin nedeni, sayın başkanın kadim dostları olan Eskişehir yöneticilerini üzmeme konusundaki çabasıdır.

Elbette biliyoruz ki, rakiplerimiz, Trabzon, Malatya takımlarından birisi olsaydı veya Çankaya, Nilüfer ve Yenimahalle Belediye takımlarının dışında bir başkası olsaydı, adalet belki bir parça gerçekleşebilirdi. Bizim takımımızın uğradığı haksızlıklarla ilgili maçların tamamına sitemizden ulaşmanız mümkündür. Peki, operasyona konu diğer maçların tamamına yakını yayınlanmamış maçlar niteliğindedir. Keşke, o maçlarda haksızlığa uğrayanlarda, maçların yayınlanmasına muvaffak olabilselerdi, her şey da net olarak görülecekti. Bu maçlardan özellikle, Yenimahalle Belediyesi, Eskişehir maçını, bilenlerin vicdanında yargılamak isteriz. Artık biliyoruz ki: bu lig hakemlerin eliyle tanzim edilmiştir.

Yine biliyoruz ki: hiçbir takımın hakemleri yenme şansı yoktur.

Şayet yapılan bu uygulamalar, yapanların yanına kalırsa, bilmeliyiz ki, hakemler sadece bu branşta değil, genel olarak tüm ligleri dizayn etmeye devam edecekler, hakemlerle ilgili şikayetleri de, yine kendileri değerlendirdiğinden, hiçbir hakem bir yaptırımlarda karşılaşmayacaktır.

O halde,
1- Alanla ekonomik ilişkilerinin dışında hiçbir organik bağı olmadığı halde bu kadar etkin hale getirilmiş olan hakemlerin gücünün azaltılması konusunda gerekli tedbirleri almak üzere yönetim kuruluna genel kurul tarafından emir verilmesini,
2- Bundan böyle hakem operasyonları karşısında kulüplerin sessiz kalmayacaklarını göstermek üzere, bu sene, ligden düşme uygulamasının yapılmaması ile, ligin gelen takımlarla 10 takım haline dönüştürülmesini, aynı çerçevede 2. Ligde de, alttan tamamlamalarla yeni ve hakları verilmemiş takımların kurtarılmasını, sonraki yıllarda, bu değişiklikten ortaya çıkan durumun düzeltilmesine yönelik tedbirlerin alınmasını talep etmekteyiz.
En üst karar organı olan genel kurul, şayet konuyla ilgili görevini yapmaktan kaçınırsa, bilinmelidir ki, bundan sonra haksızlıklar devam edecek, bizler ise, çözümü sistem içerisinde ve mevzuata göre değil, sistem dışında aramak zorunda kalacağız.
Başkalarının bizim evimizi dizayn etmelerine fırsat bırakmaksızın, kendi sorunlarımızı çözme konusunda genel kurulu göreve çağırıyor,
Yaşanan bu haksızlıklara duyarsız kalmamaları konusunda da ilgili taraflara sesleniyoruz.

TÜRKİYE GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ SPOR KULÜBÜ.
Anketimiz

Bilindiği gibi, devletçe, ağır engelli olan (günlük ihtiyaçlarını kendi başına göremeyecek durumdaki) engellilerin bakımı için, dar gelirli olması şartına bağlı olarak, bakıcılığı üstlenen yakınlarına bakım hizmeti aylığı ödenmektedir.

Sizce: tek engeli GÖRME olan, kimselere bakım hizmeti aylığı bağlanmalı mıdır?