Toplam Ziyaretçi Sayısı : 533.679    Bugünkü Ziyaretçi Sayısı : 8    Son Güncelleme Tarihi : 05.08.2021
Tel : 0216 345 35 25

TURGED, Gönülleri Fetheden Tanışma ve Dayanışma Konseri Düzenledi-Muğla Türk Haber

Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şubesi Ortaca Belediyesinin desteğiyle Muğla’nın İftihar Sanatçısı M. Eser Tunçoğlu’yla Halk Konseri Düzenledi

TURGED Muğla Şubesinin sosyal ve kültürel etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Dernek şubesi geçtiğimiz aylarda yaptığı olağanüstü kongreyle yönetim kurulunu yenilemişti. Göreve gelen Mehmet Özdemir başkanlığındaki yeni yönetim kurulu göreve gelmesiyle birlikte sosyal, kültürel ve eğitim alanındaki çalışmalara hız verdi. Sosyal ve kültürel etkinliklere yenisini eklemek isteyen yönetim kurulu üyelerine ve Muğla halkına tanışma ve dayanışma konseri verdi.

30 Eylül Cumartesi günü gerçekleşen halk konseri Ortaca Tören alanında yapıldı Muğla’nın bir çok ilçesinden gelen izleyiciler tören alanını kısa zamanda doldurdu. Konserin sunuculuğunu yapan Yeşim Tunçoğlu sırasıyla Birol Yenigün ve ardından TRT sanatçısı Burçin Ulusoy misafir sanatçı olarak sahneye davet etti. Ardından Muğla’nın gururu assolistimiz Mehmet Eser Tunçoğlu sahneye çıkarak izleyicileri coşturdu.

Konsere yoğun ilgi olurken sanatçılar söyledikleri eserlerle izleyicileri coşturdu. Ortaca Belediyesi, Milas Belediyesi, Ticaret Odaları, Ziraat Odaları ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin desteğiyle gerçekleşen konserde renkli anlarda yaşandı.

Programda söz alan TURGED Muğla Şubesi Başkanı Mehmet Özdemir derneği ve hizmetlerinden bahsettikten sonra destek veren kurum ve kuruluşları sayarak desteklerinden dolayı teşekkür etti. Daha sonra Ortaca Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Ali Avcı sahneye çıkarak misafir sanatçı Burçin Ulusoy’a çiçek takdim etti. Ayrıca protokolde Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü Başkanı ve TURGED Muğla Şubesi Başkan Yardımcısı Metin Erat, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Muğla İl Temsilcisi Tayfun Başkan ve dernek yönetim kurulu üyeleri ve basın mensupları hazır bulundu.

TURGED KAMU YARARI STATÜSÜNDEKİ SAYILI DERNEKLERDEN BİRİ
TURGED Türkiye Görme Engelliler Derneği 1970 yılında kurulmuş Balıkesir, Batman, Çanakkale, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Mersin,Muğla illerinde şubeleri bulunan genel merkezi İstanbul da olan kamu yararına hizmet veren bir sivil toplum kuruluşudur.

ENGELLİLİK ALANINDA ÇOK YÖNLÜ HİZMET VEREN BİR STK
2500 görme engelli üyesi olan derneğimiz hak temelli mücadeleyi amaçlamakta ve bu amaçla sportif, sosyal, kültürel, eğitimsel çalışmalar sürdürmekteddir. Üç farklı ilde spor kulüpleri bulunan derneğimizin on civarında sporcusu farklı dallarda milli takımda spor yapmaktadır.

TÜRKİYE’DE İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ
Türkiye’de kurumsal anlamda ilk sesli kütüphane derneğimiz tarafından kurulmuş olup halen hizmet vermektedir. Lise ve üniversite eğitimi gören görme engelli üyelerimize karşılıksız burs, spor yapmak isteyen üyelerimize koşulsuz spor, tatil yapmak isteyen üyelerimize tatil imkanı sağlanmaktadır.

M. ESER TUNÇOĞLU ÇALIŞMALARIYLA FARK YARATTI
Görme engelli olan sanatçımız 25 yılı aşkın bir zamandır Türk Halk Müziği ile uğraşmaktadır. Birçok farklı proğramda kendi bestelerini ve halk ezgilerini paylaşmaya devam etmektedir. Gülmece Bunlar adlı gösterisi ile görme engelli bireyleri hayata bağlamak adına bir proje yürütmektedir. Sanatçının bu gösterisi Türkiyede 20 şehirde sahnelenmiştir. 3 Müzik Albümü bulunmaktadır.

Haber ve Foto : Metin ERAT

Kaynak: Muğla Türk Haber
http://www.muglaturk.com/turged_mugla_subesi_konser_duzenledi_haber5266.html
Anketimiz

Bilindiği gibi, devletçe, ağır engelli olan (günlük ihtiyaçlarını kendi başına göremeyecek durumdaki) engellilerin bakımı için, dar gelirli olması şartına bağlı olarak, bakıcılığı üstlenen yakınlarına bakım hizmeti aylığı ödenmektedir.

Sizce: tek engeli GÖRME olan, kimselere bakım hizmeti aylığı bağlanmalı mıdır?