Toplam Ziyaretçi Sayısı : 164.446    Bugünkü Ziyaretçi Sayısı : 167    Son Güncelleme Tarihi : 30.04.2024
Tel : 0216 345 35 25

BASIN AÇIKLAMASI

23.02.2022 / 10:00

Kamuoyuna;
Gün geçmiyor ki engelli bireyler ötekileştirilmesin. Gün geçmiyor ki hayatları hiçe sayılmasın, yok sayılmasın, daha da zorlaştırılmasın. Tüm bunlar yetmezmiş gibi; gün geçmiyor ki engelli bireyler hakarete uğramasın, aşağılanmasın, şahsiyetlerine dil uzatılmasın. Yeter ki uygun koşullar ortaya çıksın. Hemen bilinç altlarındaki, engellilere dair sahip oldukları sağlıksız ve köhnemiş bakışları, adeta bir yanardağdan püsküren küller gibi ortalığa saçılmakta ve toplumu zehirlemektedir.
Yaşadığımız son olay; CUMHURİYET HALK PARTİSİ Osmaniye Millet Vekili Baha ÜNLÜ , kaderdaşımız olan Paşa kardeşimize “ ya şunu alın buradan ya “ diye tepki göstererek ; Paşa arkadaşımızın alandan uzaklaştırılması için talimat vermiştir. Aynı şahıs, iktidarı eleştirmeye gelince; engellileri bir koz olarak kullanmaktan çekinmeyip kürsüden engelli öğretmen atamaları için milletin duygularını sömürmekten geri durmuyor. yine engelliler günlerinde süslü mesajlar verirken; gerçek yüzünü, kameraların görüntü aldığını fark etmediği bir zamanda göstererek kaderdaşımızı aşağılamaktan hicap duymuyor. Bu kişi bizim milletimizin vekili olamaz. Bizim milletimiz bu tür düşünceleri olan kişileri bilmeden bu makama getirir ama bir kere yüzünü öğrendiğinde o kutlu makama asla oturtmaz. Mensubu olduğu siyasi partinin de gerekli iç denetimini yaparak bu kişiyi parti üyeliğinden ihraç etmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Ayrımcılık Anayasamıza göre suçtur ve bu vekil açık olarak suç işlemiştir. bu vekil, halkın vicdanında çoktan layık olduğu yeri bulmuştur. Türkiye Görme Engelliler Derneği olarak; Baha Ünlü’nün derhal tüm engelli camiasından özür dilemesini bekliyor, kendisine bu hastalıklı düşüncesi sebebiyle geçmiş olsun diyor ve acil şifalar diliyoruz.

Bu tür düşüncelere sahip insanlar olmasına rağmen engelliler toplumun her alanında var olmaya devam edecek, birlikte yaşamaktan asla çekinmeyeceklerdir. Engelli bir belediye başkanını bünyesinde barındıran Cumhuriyet Halk Partisinin, bir an önce gerekli iç disiplin kurumlarını çalıştırarak sayıları on milyonlara ulaşan biz engellilerin yüreklerine su serpmesini bekliyor; yüreğinde insan sevgisi olan herkesi saygı ile selamlıyoruz.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Adına

Genel Başkan Fatih KARADAYI